  • MBR5200VP-G1
MBR5200VP-G1
advertisement
Manufacturer No:
MBR5200VP-G1
Manufacturer:
Diodes Incorporated
HK JDW NO:
233-MBR5200VP-G1
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
MBR5200VP-G1
Description:
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 950mV @ 5A -65°C~150°C 500μA @ 200V 2-Termination Bulk DO-201AA, DO-27, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
MBR5200VP-G1
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    DO-201AA, DO-27, Axial
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW NOISE
  • HTS Code
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    500μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    950mV @ 5A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~150°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    HIGH VOLTAGE POWER
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    100A