  • MBR2X030A045
MBR2X030A045
advertisement
Manufacturer No:
MBR2X030A045
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-MBR2X030A045
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MBR2X030A045
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 5 months ago)
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    SOT-227-4, miniBLOC
  • Supplier Device Package
    SOT-227
  • Packaging
    Bulk
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    700mV @ 30A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Current - Average Rectified (Io)
    60A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    60A