  • MAZS039G0L
MAZS039G0L
advertisement
Manufacturer No:
MAZS039G0L
HK JDW NO:
590-MAZS039G0L
Package:
SC-79, SOD-523
Datasheet:
MAZS039G0L
Description:
ZENER DIODE 130Ohm ±3% 3.8V 10μA @ 1V 150mW 2 Terminations ZENER SC-79, SOD-523
Step5Bar-code shipping tag
MAZS039G0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-79, SOD-523
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±3%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    LOW NOISE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Max Power Dissipation
    150mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MAZS03V9
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Impedance
    130Ohm
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Impedance-Max
    130Ohm
  • Reference Voltage
    3.9V
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.8V
  • Zener Voltage
    3.8V
  • Voltage Tol-Max
    5.13%
  • Working Test Current
    5mA