  • DZ2J200M0L
DZ2J200M0L
advertisement
Manufacturer No:
DZ2J200M0L
HK JDW NO:
590-DZ2J200M0L
Package:
SC-90, SOD-323F
Datasheet:
DZ2J200M0L
Purchasing and Inquiry
DZ2J200M0L Overview
An electrical device like this requires a reverse leakage current of 50nA @ 15V.There is a maximum reverse leakage current that reaches 50nA.As soon as the maximum voltage - Forward (Vf) is supplied, it reaches 1V @ 10mA V.To function properly, this device needs a reverse voltage peak of 50nA.
DZ2J200M0L Features
reverse leakage current of 50nA @ 15V
50nA @ 15V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 50nA
DZ2J200M0L Applications
There are a lot of Panasonic Electronic Components DZ2J200M0L applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
DZ2J200M0L
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-90, SOD-323F
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Tolerance
    ±2.5%
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Max Power Dissipation
    200mW
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    DZ2J200
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    20V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    80Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50nA @ 15V
  • Power Dissipation
    200mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Max Reverse Leakage Current
    50nA
  • Impedance-Max
    80Ohm
  • Test Current
    5mA
  • Reference Voltage
    20V
  • Forward Voltage
    1V
  • Zener Voltage
    20V
  • Peak Reverse Current
    50nA
  • Voltage Tolerance
    2.5%
  • Height
    700μm
  • Length
    1.7mm
  • Width
    1.25mm