  • BZT55B5V1 L0G
BZT55B5V1 L0G
advertisement
Manufacturer No:
BZT55B5V1 L0G
HK JDW NO:
799-BZT55B5V1 L0G
Package:
DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Datasheet:
BZT55B5V1 L0G
Description:
35Ohms ±2% 100nA @ 1V -65°C~175°C TJ DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
Step5Bar-code shipping tag
BZT55B5V1 L0G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-213AC, MINI-MELF, SOD-80
  • Supplier Device Package
    Mini MELF
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1V @ 10mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    35Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    5.1V