  • MAZ41200MF
MAZ41200MF
advertisement
Manufacturer No:
MAZ41200MF
HK JDW NO:
590-MAZ41200MF
Package:
DO-204AG, DO-34, Axial
Datasheet:
MAZ41200MF
Description:
25Ohms ±5% 12V 100nA @ 8V 370mW DO-204AG, DO-34, Axial
Step5Bar-code shipping tag
MAZ41200MF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AG, DO-34, Axial
  • Supplier Device Package
    DO34-A2
  • Weight
    4.535924g
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Published
    2011
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Power Rating
    370mW
  • Voltage - Rated DC
    12V
  • Max Power Dissipation
    370mW
  • Base Part Number
    MAZ412
  • Impedance
    25Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 8V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    900mV @ 10mA
  • Power - Max
    370mW
  • Impedance-Max
    25Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    12V
  • Zener Voltage
    12V
  • Height
    6.35mm
  • Length
    139.7mm
  • Width
    101.6mm