  • MAX8888EZK15+T
MAX8888EZK15+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX8888EZK15+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX8888EZK15+T
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
MAX8888EZK15+T
Description:
Enable, Power Good Fixed 0.95mm MAX8888 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 444
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAX8888EZK15+T
    Select All
  • Input Bias Current
    55μA
  • Length
    2.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    727mW
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MAX8888
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    65μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    300mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Accuracy
    1.2 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    100μA
  • PSRR
    40dB (1kHz)
  • Reference Voltage
    1.25V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.15V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Dropout Voltage1-Max
    0.2V
  • Min Current Limit
    420mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V