  • MAX8867EUK32+T
MAX8867EUK32+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX8867EUK32+T
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX8867EUK32+T
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX8867EUK32+T
Description:
Enable Fixed 0.95mm PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 804
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAX8867EUK32+T
    Select All
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    3.2V
  • Input Voltage (Min)
    2.5V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    180μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.165V @ 150mA Typ
  • PSRR
    63dB (10kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.165V
  • Output Voltage1-Max
    3.264V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    7V
  • Length
    2.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Strip
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm