  • LM1117T-2.5/NOPB
LM1117T-2.5/NOPB
advertisement
Manufacturer No:
LM1117T-2.5/NOPB
HK JDW NO:
815-LM1117T-2.5/NOPB
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Fixed 2.54mm Tin LM1117 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 26661
Step5Bar-code shipping tag
LM1117T-2.5/NOPB
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    5mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 800mA
  • PSRR
    75dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    1.2V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1.2V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    800mA
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height
    4.7mm
  • Length
    14.986mm
  • Width
    10.16mm
  • Thickness
    4.572mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Number of Functions
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    LM1117
  • Pin Count
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    15V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    800mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    10mA