  • MAX6418UK30+T
MAX6418UK30+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6418UK30+T
HK JDW NO:
503-MAX6418UK30+T
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
MAX6418UK30+T
Description:
5V 5 Terminals 5-Pin MAX6418 Voltage supervisor 2 Channels Min 1V Max 5.5V
Quantity:
In Stock : 11360
Step5Bar-code shipping tag
MAX6418UK30+T
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Multi-Voltage Supervisor
  • Additional Feature
    RESET THRESHOLD VOLTAGE IS 3V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    571mW
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    MAX6418
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
  • Pin Count
  • Number of Channels
    2
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    2.7μA
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    3V Adj
  • Number of Voltages Monitored
    2
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Threshold Voltage
    +3.0V
  • Undervoltage Threshold
    2.925V
  • Overvoltage Threshold
    3.075V