  • MAX6326UR25-T
MAX6326UR25-T
advertisement
Manufacturer No:
MAX6326UR25-T
HK JDW NO:
503-MAX6326UR25-T
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
MAX6326UR25-T
Description:
3V3 Terminals 3-Pin MAX6326 Voltage supervisor1 Channels Min 1.2V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
MAX6326UR25-T Overview
It is mounted through 3 terminals on the power management. Packaging is in the form of a Tape & Reel (TR). For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. To assist you, this PMIC includes TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. Packages are specified to have an average peak reflow temperature of 245. IC management conducts at a voltage of 3V. When a supply voltage of 1 is applied to the power ic, it conducts. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. A total of 3 pins are located on this power management. There are 3 pins on the supervisor. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 1.2V. The supply voltage (Vsup) should not exceed 5.5V volts in this IC power. The recommended mounting type is Surface Mount. You should set the supervisor's temperature during -40°C~85°C TA . There is an output voltage of Push-Pull, Totem Pole from this supervisor when it is operating. There is a 500nA supply current present in the power management. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to MAX6326, the base PMIC number.
MAX6326UR25-T Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1.2V
500nA operating supply current
MAX6326UR25-T Applications
There are a lot of Maxim Integrated MAX6326UR25-T Voltage Supervisors applications.
  • Set top box
  • Digitally controlled LDO regulators circuit
  • Radar
  • Power communication system
  • Insulation fault location system
  • Cloud computing
  • Embedded computing
  • Network equipment
  • Refrigeration
  • Data storage applications
Step5Bar-code shipping tag
MAX6326UR25-T
    Select All
  • Mount
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2012
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Max Power Dissipation
    320mW
  • Technology
    CMOS
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    MAX6326
  • Output
    Push-Pull, Totem Pole
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
  • Voltage - Threshold
    2.5V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    100ms Minimum
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.462V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.537V
  • Threshold Voltage
    +2.5V
  • Undervoltage Threshold
    2.462V
  • Overvoltage Threshold
    2.537V
  • Length
    2.92mm