  • MAX17501BATB+
MAX17501BATB+
advertisement
Manufacturer No:
MAX17501BATB+
Manufacturer:
Maxim Integrated
HK JDW NO:
503-MAX17501BATB+
Package:
10-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
MAX17501BATB+
Description:
10 Terminals 4.5V 10-Pin MAX17501 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 600kHz Tube 10-WFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 1752
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
MAX17501BATB+
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    10-WFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    10
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Series
    Himalaya
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Technology
    BICMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    MAX17501
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    90 %
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    500mA
  • Operating Supply Voltage
    60V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    24V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Max Output Voltage
    5V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    600kHz
  • Control Technique
    PULSE FREQUENCY MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Nominal Output Voltage
    5V
  • Height
    750μm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    2.1mm