  • MAX16904SAUE33+
MAX16904SAUE33+
advertisement
Manufacturer No:
MAX16904SAUE33+
HK JDW NO:
503-MAX16904SAUE33+
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
MAX16904SAUE33+
Description:
16 Terminals 3.5V 16-Pin MAX16904 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 2.1MHz Tube 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10721
Step5Bar-code shipping tag
MAX16904SAUE33+
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    MAX16904
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    28V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Voltage - Input (Min)
    3.5V
  • Input Voltage-Nom
    14V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    2.1MHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm