  • MAX16904RAUE33+T
MAX16904RAUE33+T
advertisement
Manufacturer No:
MAX16904RAUE33+T
HK JDW NO:
503-MAX16904RAUE33+T
Package:
TSSOP
Datasheet:
MAX16904RAUE33+T
Description:
16 Terminals 16-Pin DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tape & Reel (TR) TSSOP
Quantity:
In Stock : 8818
Step5Bar-code shipping tag
MAX16904RAUE33+T
  • Package / Case
    TSSOP
  • Number of Pins
    16
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Terminal Pitch
    0.635mm
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    600mA
  • Operating Supply Voltage
    28V
  • Temperature Grade
    AUTOMOTIVE
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Min Input Voltage
    3.5V
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Max Input Voltage
    28V
  • Switching Frequency
    2.275MHz