  • MASMBG22A
MASMBG22A
advertisement
Manufacturer No:
MASMBG22A
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-MASMBG22A
Package:
DO-215AA, SMB Gull Wing
Datasheet:
MASMBG22A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MASMBG22A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-215AA, SMB Gull Wing
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Zener
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Subcategory
    Transient Suppressors
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Line Protection
    No
  • Voltage - Breakdown (Min)
    24.4V
  • Power - Peak Pulse
    600W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    35.5V
  • Peak Pulse Current
    16.9A
  • Reverse Standoff Voltage
    22V
  • Peak Pulse Power
    600W
  • Direction
    Unidirectional
  • Test Current
    1mA
  • Unidirectional Channels
    1
  • Breakdown Voltage
    25.65V