  • MAL215979391E3
MAL215979391E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL215979391E3
HK JDW NO:
886-MAL215979391E3
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
MAL215979391E3
Description:
159 PUL-SI 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.94A 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL215979391E3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    159 PUL-SI
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    Not Applicable
  • Max Operating Temperature
    105°C
  • Min Operating Temperature
    -25°C
  • Voltage - Rated
    500V
  • Capacitance
    390μF
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    310mOhm @ 100Hz
  • Polarity
    Polar
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1.94A
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Impedance
    220mOhms
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.94A @ 120Hz
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm