  • MAL213845103E3
MAL213845103E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL213845103E3
HK JDW NO:
886-MAL213845103E3
Package:
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet:
MAL213845103E3
Description:
138 AML 10000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 2.1A 0.827Dia 21.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Step5Bar-code shipping tag
MAL213845103E3
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    138 AML
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.827Dia 21.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Soldering
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    10000μF
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    65mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.32mA
  • Ripple Current
    2.1A
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Tan Delta
    0.38
  • Impedance
    98mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.1A @ 100Hz
  • Diameter
    21mm
  • Height
    38mm
  • Height Seated (Max)
    1.654 42.00mm