  • MAL213824102E3
MAL213824102E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL213824102E3
HK JDW NO:
886-MAL213824102E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL213824102E3
Description:
138 AML 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Through Hole 520mA 0.394Diax0.984L 10.00mmx25.00mm -40°C~105°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL213824102E3
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    138 AML
  • Size / Dimension
    0.394Diax0.984L 10.00mmx25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Axial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    Automotive
  • Capacitance
    1000μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    320mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.024mA
  • Ripple Current
    520mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.2
  • Impedance
    160mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    520mA @ 100Hz
  • Diameter
    10.41mm
  • Length
    25mm