  • B43044A2476M
B43044A2476M
advertisement
Manufacturer No:
B43044A2476M
Manufacturer:
TDK Electronics Inc.
HK JDW NO:
258-B43044A2476M
Package:
Radial, Can
Datasheet:
B43044A2476M
Description:
B43044 47μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.492Dia 12.50mm Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
B43044A2476M
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Surface Mount
    NO
    Bulk
  • Series
    B43044
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    200V
  • Capacitance
    47μF
  • Packing Method
    AMMO PACK; TAPE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Operating Temperature (Max)
    105°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    200V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.203mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.15
  • Impedance
    910mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    780mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.866 22.00mm