  • MAL210435222E3
MAL210435222E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210435222E3
HK JDW NO:
886-MAL210435222E3
Datasheet:
MAL210435222E3
Description:
104 PHL-ST 2200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 8.4A 2.559Dia 65.00mm -40°C~105°C 28.4988mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL210435222E3
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Clamp
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Series
    104 PHL-ST
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    2.559Dia 65.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    2200μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Lead Pitch
    28.4988mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    61mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    1.122 28.50mm
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    1.54mA
  • Ripple Current
    8.4A
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    38mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency
    12.6A @ 10kHz
  • Ripple Current (AC)
    8.4A
  • Diameter
    65mm
  • Height
    105mm
  • Height Seated (Max)
    4.339 110.20mm