  • MAL210245153E3
MAL210245153E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL210245153E3
HK JDW NO:
886-MAL210245153E3
Datasheet:
MAL210245153E3
Description:
102 PHR-ST 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 31.2A 3.543Dia 90.00mm -40°C~85°C Polar 31.8008mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
MAL210245153E3
  • Factory Lead Time
    49 Weeks
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    102 PHR-ST
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    3.543Dia 90.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Additional Feature
    STANDARD: IEC60384-4
  • Capacitance
    15000μF
  • Packing Method
    Box
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    31.8008mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    10mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    1.252 31.80mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    350V
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    10.5mA
  • Ripple Current
    31.2A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    8mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    31.2A @ 100Hz
  • Diameter
    90mm
  • Height Seated (Max)
    8.795 223.40mm
  • Length
    220mm