  • MAL205651152E3
MAL205651152E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL205651152E3
HK JDW NO:
886-MAL205651152E3
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
MAL205651152E3
Description:
056 PSM-SI 1500μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 1.36A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
MAL205651152E3
    Select All
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.454mA
  • Ripple Current
    1.36A
  • Life (Hours)
    12000 hours
  • Impedance
    130mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.36A @ 100Hz
  • Diameter
    22mm
  • Height
    25mm
  • Height Seated (Max)
    1.063 27.00mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    056 PSM-SI
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.866Dia 22.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Applications
    Audio
  • Voltage - Rated
    50V
  • Capacitance
    1500μF
  • Packing Method
    BULK
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    170mOhm @ 100Hz
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm