  • MAL203855331E3
MAL203855331E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL203855331E3
HK JDW NO:
886-MAL203855331E3
Package:
Radial, Can
Datasheet:
MAL203855331E3
Description:
038 RSU 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 370mA 0.315Dia 8.00mm -40°C~85°C 3.5mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL203855331E3
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    038 RSU
  • Size / Dimension
    0.315Dia 8.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Voltage - Rated AC
    16V
  • Lead Pitch
    3.5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lead Spacing
    0.138 3.50mm
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2500 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    53μA
  • Ripple Current
    370mA
  • Life (Hours)
    2500 hours
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ High Frequency
    499.5mA @ 10kHz
  • Diameter
    8mm
  • Height
    11.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.512 13.00mm