  • MAL203137151E3
MAL203137151E3
advertisement
Manufacturer No:
MAL203137151E3
HK JDW NO:
886-MAL203137151E3
Package:
Axial, Can
Datasheet:
MAL203137151E3
Description:
031 AS 150μF Capacitor -10% +50% Tape & Box (TB) Through Hole 300mA 0.394Diax0.709L 10.00mmx18.00mm -40°C~85°C Polar Axial, Can
Step5Bar-code shipping tag
MAL203137151E3
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Package / Case
    Axial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    031 AS
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.394Diax0.709L 10.00mmx18.00mm
  • Tolerance
    -10% +50%
  • Termination
    Axial
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    150μF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.17Ohm @ 100Hz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    40V
  • Lead Diameter
    800 μm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.04mA
  • Ripple Current
    300mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.11
  • Impedance
    470mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    300mA @ 100Hz
  • Diameter
    10mm
  • Length
    18mm