  • MAC15SMG
MAC15SMG
advertisement
Manufacturer No:
MAC15SMG
HK JDW NO:
699-MAC15SMG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
MAC15SMG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
MAC15SMG
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to MAC15SMG .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    10mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    15A
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    600V
  • Triac Type
    Logic - Sensitive Gate
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~110°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T3
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Single
  • Case Connection
    MAIN TERMINAL 2
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    120A @ 60Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    5mA