  • BTA410-600BT,127
BTA410-600BT,127
advertisement
Manufacturer No:
BTA410-600BT,127
Manufacturer:
WeEn Semiconductors
HK JDW NO:
887-BTA410-600BT,127
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
TRIAC 600V 10A TO220AB
Step5Bar-code shipping tag
BTA410-600BT,127
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Operating Temperature
    125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    BTA410-600
  • Trigger Device Type
    4 QUADRANT LOGIC LEVEL TRIAC
  • Voltage - Off State
    600V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1.5V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    100A 110A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    50mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    60mA
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    10A