  • MA1751X48B1-FSR-CC
MA1751X48B1-FSR-CC
advertisement
Manufacturer No:
MA1751X48B1-FSR-CC
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-MA1751X48B1-FSR-CC
Package:
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE
Step5Bar-code shipping tag
MA1751X48B1-FSR-CC
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Weight
    1.7lbs 771.1g
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Series
    MA1751
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 172mm Lx150mm H
  • Feature
    Conformal Coating, Speed Sensor (Tach)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    3 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    48VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.730A
  • Approval Agency
    cUL, TUV, UL
  • RPM
    3400 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    290.6 CFM (8.14m3/min)
  • Noise
    63.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.780 in H2O (194.3 Pa)