  • M80-4222001P
M80-4222001P
advertisement
Manufacturer No:
M80-4222001P
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M80-4222001P
Package:
Datasheet:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Beryllium Copper Surface Mount Tube Gold Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled 20 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
M80-4222001P
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Beryllium Copper
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Circular
  • Insulation Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Datamate J-Tek
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Jackscrews, Mating Flange, Mounting Flange, Pick and Place, Polarizing Key
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    20
  • Applications
    Automotive, General Purpose, Military
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    120V
  • Fastening Type
    Screw Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Total Number of Contacts
    20
  • Insulation Height
    0.220 5.60mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.079 (2.00mm)
  • Contact Finish - Post
    Tin-Lead
  • Contact Finish Thickness - Mating
    12.0μin 0.30μm
  • Contact Finish Thickness - Post
    137.8μin 3.50μm
  • Stack Height (Mating)
    7.8mm 8.05mm