  • M20-7820346
M20-7820346
advertisement
Manufacturer No:
M20-7820346
Manufacturer:
Harwin Inc.
HK JDW NO:
322-M20-7820346
Package:
SIL
Datasheet:
M20-7820346
Purchasing and Inquiry
M20-7820346 Overview
M20-7820346 Features
M20 series
M20-7820346 Applications
There are a lot of Harwin Inc. M20-7820346 Rectangular Connectors applications.
  • Military Technology
  • Instrumentation
  • Telecommunications
  • Transportation
  • Measuring & Control Technology
  • Industrial Automation
  • Automotive Electronics
  • Datacom
  • Embedded systems
  • Communication
Step5Bar-code shipping tag
M20-7820346
    Select All
  • Contact Finish - Mating
    Tin
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Female Socket
  • Mixed Contacts
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    2.5mm
  • Insulation Height
    0.335 8.51mm
  • Style
    Board to Board or Cable
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Number Of PCB Rows
    1
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.098 inch
  • Contact Gender
    Female
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    3A
  • Contact Resistance
    20mOhm
  • Insulation Resistance
    1MOhm
  • Max Current Rating
    3A
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Hole Diameter
    800 μm
  • Length
    8.02mm
  • Stack Height (Mating)
    11.04mm 12.63mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    SIL
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    M20
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    3
  • Applications
    General Purpose, Industrial, Telecommunications
  • Number of Rows
    1
  • Voltage - Rated
    1000V