  • M74VHC1G135DFT1G
M74VHC1G135DFT1G
advertisement
Manufacturer No:
M74VHC1G135DFT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-M74VHC1G135DFT1G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
M74VHC1G135DFT1G
Description:
9.7 ns ns 15.4 ns ns 2.2mm mm Gates & Inverters 1mm mm Surface Mount Surface Mount 2V~5.5V V 1μA μA
Purchasing and Inquiry
M74VHC1G135DFT1G Overview
Packed in 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353, the part is convenient for shipping overseas. This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. Based on the NAND Gate logic principle, it works. This part needs a voltage of 2V~5.5V to function properly. Extended operating temperature around -55°C~125°C. Part Surface Mount is mounted. Current output is - 8mA in both the high and low states. 74VHC is the series it belongs to. The total number of terminations is 5. A significant improvement in the user experience can be achieved by the part since it has 1 functions. The chip is part of the AHC/VHC family. Using the 74VHC1G135 search parameter will show you device variants. There are 5 pins injected into the part body. There are many applications for this logic device, mounted at Surface Mount. To find out what the functions of 5 pins are, please refer to their datasheets. 2 inputs are supported by the part. The part has 1μA current flowing through it in the quiescent state. In this logic device, the value is Gates. To supply the device, a voltage of 2V must be applied. It is packed with the industry TAPE AND REEL method. 1 gates are logical operations. Schmitt Trigger, Open Drain is featured in it.
M74VHC1G135DFT1G Features
NAND Gate Logic Type
Operating Temperature: -55°C~125°C
AHC/VHC Family
Quiescent Current: 1μA
1 Gates
M74VHC1G135DFT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor M74VHC1G135DFT1G Gates and Inverters applications.
  • Electricity for military and civilian life in areas without electricity
  • Massager
  • Solar street light
  • Illumination
  • Automotive voltage monitoring
  • Electrical tools
  • Pocket PC
  • Mountain power station
  • Laptop
  • Electric shaver
Step5Bar-code shipping tag
M74VHC1G135DFT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    74VHC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Schmitt Trigger, Open Drain
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Gates
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74VHC1G135
  • Pin Count
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2V
  • Propagation Delay
    9.7 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    15.4 ns
  • Family
    AHC/VHC
  • Logic Function
    NAND, Schmitt Trigger
  • Number of Inputs
    2
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Current - Output High, Low
    - 8mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max I(ol)
    0.008 A
  • Number of Gates
    1
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    9.7ns @ 5V, 50pF
  • Logic Level - Low
    0.65V ~ 1.45V
  • Logic Level - High
    2.25V ~ 3.7V
  • Schmitt Trigger Input
    Yes
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm