  • M74HCT132M1R
M74HCT132M1R
advertisement
Manufacturer No:
M74HCT132M1R
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-M74HCT132M1R
Package:
14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
M74HCT132M1R
Description:
5V V 30 ns ns 30 ns ns 8.65mm mm Gates & Inverters Surface Mount Surface Mount 4.5V~5.5V V 1μA μA
Step5Bar-code shipping tag
M74HCT132M1R
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    14-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    14
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    74HCT
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Schmitt Trigger
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    14
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Gates
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    M74HCT132
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Circuits
    4
  • Load Capacitance
    50pF
  • Propagation Delay
    30 ns
  • Quiescent Current
    1μA
  • Turn On Delay Time
    30 ns
  • Family
    HCT
  • Logic Function
    NAND
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    4mA 4mA
  • Logic Type
    NAND Gate
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    30ns @ 4.5V, 50pF
  • Schmitt Trigger
    YES
  • Logic Level - Low
    0.5V ~ 0.6V
  • Logic Level - High
    1.9V ~ 2.1V
  • Length
    8.65mm
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Width
    3.9mm