  • M55342E06B100AR
M55342E06B100AR
advertisement
Manufacturer No:
M55342E06B100AR
Manufacturer:
TT Electronics Resistors
HK JDW NO:
850-M55342E06B100AR
Step5Bar-code shipping tag
M55342E06B100AR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Number of Terminals
    2
  • Tolerance
    0.1%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    icon-pbfree no
  • Temperature Coefficient
    25 ppm/°C
  • Resistance
    100Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb) - with Nickel (Ni) barrier
  • Additional Feature
    PRECISION
  • Packing Method
    TR, PLASTIC
  • Technology
    THIN FILM
  • Construction
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Reference Standard
    MIL-PRF-55342
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.15W
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Working Voltage
    50V
  • Size Code
    0805
  • Rated Temperature
    70°C