  • M550B128M040BG
M550B128M040BG
advertisement
Manufacturer No:
M550B128M040BG
HK JDW NO:
417-M550B128M040BG
Datasheet:
M550B128M040BG
Purchasing and Inquiry
M550B128M040BG Overview
A high efficiency is achieved by maintaining the ESR (Equivalent Series Resistance) at 20mOhm @ 100kHz.With a capacitance of 1200μF, it operates.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.High efficiency is enabled by the voltage rating of 40V.It has a maximum seated height of 0.520 13.20mm°C, which enables stable operation.
M550B128M040BG Features
a 20mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 1200μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 40V
M550B128M040BG Applications
There are a lot of KEMET M550B128M040BG applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
M550B128M040BG
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Size / Dimension
    2.051Lx1.992W 52.10mmx50.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Voltage - Rated
    40V
  • Capacitance
    1200μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    20mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Height Seated (Max)
    0.520 13.20mm