  • M39003/03-3055
M39003/03-3055
advertisement
Manufacturer No:
M39003/03-3055
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M39003/03-3055
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
68μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 900mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.008mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
M39003/03-3055
  • Factory Lead Time
    111 Weeks
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    900mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Leakage Current
    0.008mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Diameter
    7.34mm
  • Length
    17.42mm