  • M39003/01-2739
M39003/01-2739
advertisement
Manufacturer No:
M39003/01-2739
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-M39003/01-2739
Package:
Metal
Datasheet:
Description:
39μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 2.1Ohm 2-Termination Polar TANTALUM 0.002mA Metal
Step5Bar-code shipping tag
M39003/01-2739
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    Metal
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Mounting Feature
    THROUGH HOLE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Published
    2012
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    39μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    Bulk
  • Reference Standard
    MIL-PRF-39003
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2.1Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Diameter
    4.7mm
  • Length
    12.04mm