  • M2S060-FCSG325I
M2S060-FCSG325I
advertisement
Manufacturer No:
M2S060-FCSG325I
HK JDW NO:
523-M2S060-FCSG325I
Package:
325-TFBGA, CSPBGA
Datasheet:
M2S060-FCSG325I
Description:
325 Terminations-40°C~100°C TJ 325 Pin System On ChipSmartFusion?2 Series 200 I/O1.2V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
A core processor(s) ARM? Cortex?-M3 is integrated into this SoC.Its package is 325-TFBGA, CSPBGA.The 64KB RAM implementation of this SoC chip ensures efficient performance for users.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.The system on a chip is part of the series SmartFusion?2.The average operating temps for this SoC meaning should be -40°C~100°C TJ.In addition, this SoC security combines FPGA - 60K Logic Modules.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.In total, this SoC part has 200 I/Os.As a rule of thumb, it is advised to use a power supply with a value of 1.2V.In the SoCs wireless, voltages above 1.26V are considered unsafe.In order to cater to different design requirements, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be reconfigured to serve different needs.Having 325 terminations in total makes system on a chip possible.In addition, it boasts impressive system on a chipming capabilities, just like other high-quality Field Programmable Gate Arrays.A SoC chip with 200 outputs is available.The logic system on chips contain 56520 logic cells.There is a flash of 256KB.Additionally, this SoC processor features LG-MIN, WD-MIN.There is a 325-pin version of this computer SoC available.
256KB extended flash.
LG-MIN, WD-MIN
There are a lot of Microsemi Corporation
M2S060-FCSG325I System On Chip (SoC) applications.
  • Functional safety for critical applications in the aerospace
  • Avionics
  • Digital Signal Processing
  • High-end PLC
  • POS Terminals
  • ARM
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • Embedded systems
  • Video Imaging
  • AC-input BLDC motor drive
Step5Bar-code shipping tag
M2S060-FCSG325I
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
    325-TFBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    325
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Published
    2015
  • Series
    SmartFusion®2
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    325
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Additional Feature
    LG-MIN, WD-MIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    200
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V
  • Number of I/O
    200
  • Speed
    166MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DDR, PCIe, SERDES
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 60K Logic Modules
  • Number of Logic Cells
    56520
  • Flash Size
    256KB
  • Height Seated (Max)
    1.01mm
  • Length
    11mm
  • Width
    11mm