  • M2S005-TQG144
M2S005-TQG144
advertisement
Manufacturer No:
M2S005-TQG144
HK JDW NO:
523-M2S005-TQG144
Package:
144-LQFP
Datasheet:
M2S005-TQG144
Description:
144 Terminations0°C~85°C TJ 144 Pin System On ChipSmartFusion?2 Series 84 I/O1.2V
Purchasing and Inquiry
This SoC is built on ARM? Cortex?-M3 core processor(s).
A ARM? Cortex?-M3 core processor(s) is built into this SoC.The manufacturer assigns this system on a chip with a 144-LQFP package.With 64KB RAM implemented, this SoC chip provides users with a high level of performance.In terms of internal architecture, this SoC design uses the MCU, FPGA method.Featured system on chip SoCs of the SmartFusion?2 series.For this SoC meaning, the average operating temperature should be 0°C~85°C TJ.This SoC security combines FPGA - 5K Logic Modules and that is something to note.In the state-of-the-art Tray package, this SoC system on a chip is housed.84 I/Os in total are included in this SoC part.A power supply with a 1.2V rating is recommended.It is considered hazardous to operate the SoCs wireless with a voltage higher than 1.26V.Depending on your specific needs, FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY can be re-configured.There are 144 terminations in total and that really benefits system on a chip.The system on a chip capability is outstanding just like it is for other high-quality Field Programmable Gate Arrays.The SoC chip that comes with this module can be configured to have 84 outputs.In logic system on chips, there are 6060 logic cells.As for its flash size, it is 128KB.This is the 144-pin version of the computer SoC.
Built on MCU, FPGA.
128KB extended flash.
There are a lot of Microsemi Corporation
M2S005-TQG144 System On Chip (SoC) applications.
  • Temperature Sensors
  • Networked Media Encode/Decode
  • Industrial
  • Video Imaging
  • Defense
  • Print Special Issue Flyer
  • Cyber security for critical applications in the aerospace
  • Wireless networking
  • Microprocessors
  • Central inverter
Step5Bar-code shipping tag
M2S005-TQG144
  • Number of I/O
    84
  • Speed
    166MHz
  • RAM Size
    64KB
  • Core Processor
    ARM® Cortex®-M3
  • Peripherals
    DDR
  • Connectivity
    CANbus, Ethernet, I2C, SPI, UART/USART, USB
  • Architecture
    MCU, FPGA
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Primary Attributes
    FPGA - 5K Logic Modules
  • Number of Logic Cells
    6060
  • Flash Size
    128KB
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    20mm
  • Width
    20mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Package / Case
    144-LQFP
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    144
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2015
  • Series
    SmartFusion®2
  • JESD-609 Code
    e3
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    144
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    84
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    1.26V