  • M165-TW-12D
M165-TW-12D
advertisement
Manufacturer No:
M165-TW-12D
HK JDW NO:
607-M165-TW-12D
Package:
Datasheet:
Description:
Industrial Panel Mount Indicators / Switch Indicators 12VDC LED RND WHT IP65
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
M165-TW-12D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    3 Weeks
  • Panel Cutout Shape
    Round
  • Published
    2001
  • Series
    M16
  • Feature
    Oil Resistant
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    LED
  • Max Operating Temperature
    55°C
  • Min Operating Temperature
    -10°C
  • Ingress Protection
    IP65
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.110 (2.8mm)
  • Panel Cutout Dimensions
    0.63 (16.00mm)
  • Voltage
    12V
  • Current
    8mA
  • Contact Current Rating
    15mA
  • Lens Style
    Round with Flat Top
  • Lens Size
    15.10mm Dia