  • LXV75-048S
LXV75-048S
advertisement
Manufacturer No:
LXV75-048S
Manufacturer:
Advanced Energy
HK JDW NO:
283-LXV75-048S
Package:
Datasheet:
LXV75-048S
Step5Bar-code shipping tag
LXV75-048S
    Select All
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    2.1lbs 952.5g
  • Operating Temperature
    -35°C~70°C
  • Series
    LXV75 (75W)
  • Size / Dimension
    6.58Lx2.62W x 1.65 H 167.0mmx66.5mmx42.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Voltage
  • Power (Watts)
    75W
  • Termination Style
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    92%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    264VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    1.56A
  • Voltage - Output
    48V