  • LXC200-2800SW
LXC200-2800SW
advertisement
Manufacturer No:
LXC200-2800SW
Manufacturer:
Advanced Energy
HK JDW NO:
283-LXC200-2800SW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LXC200-2800SW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    3.2lbs 1.5kg
  • Operating Temperature
    -35°C~70°C
  • Series
    LXC200 (200W)
  • Size / Dimension
    10.43Lx3.13W x 1.81 H 265.0mmx79.5mmx46.0mm
  • Feature
    OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Power (Watts)
    200W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cULus, EN
  • Efficiency
    91%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    2.8A
  • Voltage - Output
    42V~71V