  • LX8586A-33CP
LX8586A-33CP
advertisement
Manufacturer No:
LX8586A-33CP
HK JDW NO:
523-LX8586A-33CP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
Description:
Fixed LX8586 PMIC 3 TO-220-3
Quantity:
In Stock : 8239
Step5Bar-code shipping tag
LX8586A-33CP
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LX8586
  • Pin Count
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Current - Output
    6A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.75V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.1V @ 6A
  • PSRR
    83dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    900mV
  • Min Current Limit
    6.1A