  • LX8554-33CDD
LX8554-33CDD
advertisement
Manufacturer No:
LX8554-33CDD
HK JDW NO:
523-LX8554-33CDD
Package:
TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Datasheet:
LX8554-33CDD
Description:
Fixed 2.54mm LX8554 PMIC 4 TO-263-4, D2Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Quantity:
In Stock : 6348
Step5Bar-code shipping tag
LX8554-33CDD
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LX8554
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Current - Output
    5A
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.75V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1V @ 5A
  • PSRR
    83dB (120Hz)
  • Dropout Voltage
    800mV
  • Min Current Limit
    5.1A
  • Height Seated (Max)
    4.83mm
  • Width
    8.84mm