  • LX8382-33CP
LX8382-33CP
advertisement
Manufacturer No:
LX8382-33CP
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-LX8382-33CP
Package:
TO-220-3
Datasheet:
LX8382-33CP
Description:
Fixed LX8382 PMIC TO-220-3
Quantity:
In Stock : 17136
Step5Bar-code shipping tag
LX8382-33CP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-220, Power
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    0°C
  • Base Part Number
    LX8382
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    10V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Polarity
    Positive
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    10A
  • Quiescent Current
    10mA
  • Accuracy
    1 %
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.4V @ 10A
  • Max Input Voltage
    10V