  • LTR10EZPJ6R8
LTR10EZPJ6R8
advertisement
Manufacturer No:
LTR10EZPJ6R8
HK JDW NO:
687-LTR10EZPJ6R8
Package:
Wide 0805 (2012 Metric), 0508
Datasheet:
LTR10EZPJ6R8
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, LTR Series, Thick Film, 6.8Ohm, 0.25W 1/4W, ±5%, -55°C~155°C
Quantity:
In Stock : 11535
Step5Bar-code shipping tag
LTR10EZPJ6R8
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.047Lx0.079W 1.20mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    6.8Ohm
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Packing Method
    TR, Paper, 7 Inch
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Working Voltage
    150V
  • Height
    660.4μm
  • Height Seated (Max)
    0.026 0.65mm