  • LTP100SSF
LTP100SSF
advertisement
Manufacturer No:
LTP100SSF
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-LTP100SSF
Package:
Strap
Datasheet:
LTP100SSF
Description:
PTC RESET FUSE 24V 1A STRAP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
LTP100SSF
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to LTP100SSF.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    User Defined
  • Package / Case
    Strap
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    PolySwitch®, LTP
  • Size / Dimension
    0.866Lx0.199W 22.00mmx5.05mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2A (4 Weeks)
  • Type
    Polymeric
  • Approval Agency
    CSA, TUV, UL
  • Current - Max
    100A
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1A
  • Voltage - Max
    24V
  • Time to Trip
    7s
  • Resistance - Initial (Ri) (Min)
    70mOhm
  • Resistance - Post Trip (R1) (Max)
    260mOhm
  • Current - Trip (It)
    2.5A
  • Thickness (Max)
    0.039 1.00mm