  • LTC4068EDD-4.2#TRPBF
LTC4068EDD-4.2#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4068EDD-4.2#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC4068EDD-4.2#TRPBF
Package:
8-WFDFN Exposed Pad
Description:
Constant - Programmable LTC4068 8-WFDFN Exposed Pad Tape & Reel (TR) 5V 500mA 8 Terminals 8 Pin
Purchasing and Inquiry
LTC4068EDD-4.2#TRPBF Overview
The package that has it is the Tape & Reel (TR) package.There is a 8-WFDFN Exposed Pad package that comes with this item.Mounting type is Surface Mount.It is best to set the temperature to -40°C~85°C TA in order to prevent the system from overheating.There is an analog IC of POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT used in this device.It is necessary to supply the device with Constant - Programmable current in order to charge it.It is possible to find the related parts of this device by looking at its base part number LTC4068.The number of terminations found in it is 8 as a whole.In addition, it is equipped with 8 pins.Several programmable features, including Current.According to the specifications, it should be rated at 950mA when charging at maximum power.There are 8 pins necessary to make it work.A total of 1 channels are available.It should be able to run off of a 5V battery.A 6.5V supply voltage can be applied to it.Ideally, when the output voltage of the device is set to 4.2V, you will be able to achieve the highest degree of efficiency.During operation, 500mA represents the output current.Using a supply voltage as low as 4.25V will allow it to function.As far as the input voltage is concerned, it has a minimum of 4.25V volts.This device can accept up to 6.5V volts of input voltage.
LTC4068EDD-4.2#TRPBF Features
1 channels
8-WFDFN Exposed Pad package
LTC4068EDD-4.2#TRPBF Applications
  • PDAs
  • Smart power strips
  • Marine buoy lights
  • Electric vehicles
  • Remote control toys
  • Tablets
  • Electric lift car
  • Pallet jacks
  • Opportunity charge
  • Mobile point-of-sale (mPOS) terminals
Step5Bar-code shipping tag
LTC4068EDD-4.2#TRPBF
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 4 weeks ago)
  • Package / Case
    8-WFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LTC4068
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Voltage
    4.2V
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Min Supply Voltage
    4.25V
  • Analog IC - Other Type
    POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT
  • Output Current
    500mA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Min Input Voltage
    4.25V
  • Max Input Voltage
    6.5V
  • Programmable Features
    Current
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Charge Current - Max
    950mA
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm