  • LTC4053EMSE-4.2#PBF
LTC4053EMSE-4.2#PBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4053EMSE-4.2#PBF
HK JDW NO:
471-LTC4053EMSE-4.2#PBF
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
Constant - Programmable LTC4053 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad Tube 5V 10 Terminals 10 Pin
Purchasing and Inquiry
LTC4053EMSE-4.2#PBF Overview
There is a package called Tube that contains this item.For convenience, it is included in the 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package.Mounting type for the device is Surface Mount.Keeping the temperature at -40°C~85°C TA is the right choice.An analog IC of POWER SUPPLY SUPPORT CIRCUIT is used in this device.To charge the device, you need Constant - Programmable current.There are related parts to this device according to the base part number LTC4053.Among its terminations, there are 10.In the case of the battery pack, it is 4.2V.This board has 10 pins, making it very simple to construct.Features such as Timer are programmable.Channels are available in a total of 1.Its maximum supply voltage is 6.5V.The battery would need to have a voltage of 5V for the device to work.This device is a member of subcategory Power Management Circuits.Vsup (maximum supply voltage) is set to 2mA.5V is the power supply setting for the part.
LTC4053EMSE-4.2#PBF Features
Battery pack voltage of 4.2V
1 channels
Power Management Circuits subcategory
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package
LTC4053EMSE-4.2#PBF Applications
  • Portable medical instruments
  • Various chargers
  • Electric pallet truck
  • Conventional charge
  • Robot
  • Energy harvesting
  • Tablets
  • Marine buoy lights
  • Industrial
  • Home routers
Step5Bar-code shipping tag
LTC4053EMSE-4.2#PBF
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Number of Terminations
    10
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    LTC4053
  • Pin Count
    10
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Power Supplies
    5V
  • Number of Channels
    1
  • Interface
    USB
    YES
  • Supply Current-Max (Isup)
    2mA
  • Fault Protection
    Over Temperature
  • Number of Cells
  • Voltage - Supply (Max)
    6.5V
  • Programmable Features
    Timer
  • Current - Charging
    Constant - Programmable
  • Battery Pack Voltage
    4.2V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Package / Case