  • LTC3631EMS8E-3.3#TRPBF
LTC3631EMS8E-3.3#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC3631EMS8E-3.3#TRPBF
HK JDW NO:
471-LTC3631EMS8E-3.3#TRPBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Description:
8 Terminals 4.5V 8-Pin LTC3631 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs Tape & Reel (TR) 100mA 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
LTC3631EMS8E-3.3#TRPBF Overview
For optimal performance, this voltage regulator makes use of the Tape & Reel (TR) package. During the development of this harley voltage regulator, 8 terminations were made. There is one type of analog IC that this voltage regulator is equipped with, and that is the SWITCHING REGULATOR type. The space-saving 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) Exposed Pad package is available for this voltage regulator. There are 1 outputs configured on this voltage regulator 12v. The adjusting voltage regulator generates Fixed output. Switching regulators like this one can be mounted on the Surface Mount mounting system. This voltage regulator 12v should operate at a temperature of -40°C~125°C TJ when operating. The regulator is capable of operating with a dc to dc voltage regulator's minimum input voltage of 4.5V. A maximum design flexibility is provided by the 100mA output current of voltage regulator. As far as the voltage input is concerned, DC DC switching regulator can accept up to 45V. As a result of its peak reflow temperature, this voltage regulator is virtually indestructible. In order to meet the operation requirements,voltage regulator is designed to provide a nominal input voltage of 10V. This voltage regulator is included in the Switching Regulator or Controllers subcategory. In the particular voltage regulators, the LTC3631 family is represented. At 3.3V volts, voltage regulator can provide voltage. The switching regulator operation of the system is controlled by 8 pins.
LTC3631EMS8E-3.3#TRPBF Features
1 outputs
Peak reflow temperature (Cel) of 260
8 pins
LTC3631EMS8E-3.3#TRPBF Applications
  • Elevator lighting
  • Electrical power transmission
  • Milling machines
  • Smoke exhaust equipment
  • Arc suppression circuits
  • Current source circuits
  • Adjustable voltage or current linear circuits
  • CMM
  • Various precision measuring instruments
  • CNC system
Step5Bar-code shipping tag
LTC3631EMS8E-3.3#TRPBF
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LTC3631
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    10V
  • Output Configuration
    Positive or Negative
  • Current - Output
    100mA
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Control Technique
    HYSTERETIC CURRENT MODE
  • Synchronous Rectifier
    Yes
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm