  • LTC1734ES6-4.1#TRPBF
LTC1734ES6-4.1#TRPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC1734ES6-4.1#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LTC1734ES6-4.1#TRPBF
Package:
SOT-23-6
Datasheet:
Description:
Battery Management ICs 6 Pins 1 Cell SOT-23-6
Purchasing and Inquiry
LTC1734ES6-4.1#TRPBF Overview
SOT-23-6 is the appropriate package for battery instrument. There are 6 pins on it. A Tape and Reel case holds it. The voltage supply for this electric component should not be less than 4.55V volts. 8V voltage greater than 8V volts should be supplied to this electronic battery. You cannot activate this smart tools battery if it is less than -40°C. It is suggested that it be used at temperatures below 85°C. The voltage at its output is 4.1V. A chip input voltage of 8V can be used to power it. There is 4.55V voltage limit on the battery protector ic, so it can operate below 4.55V. Under 700mA, the battery should be powered for safety.
LTC1734ES6-4.1#TRPBF Features
Available in SOT-23-6 Package
with 6 Pins
LTC1734ES6-4.1#TRPBF Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. LTC1734ES6-4.1#TRPBF Battery Management ICs applications.
  • Electrical management protection
  • Autonomous vehicles
  • Sports cars
  • UAV
  • Power supplies
  • Golf cars
  • Washing machine
  • Weather stations
  • Park and garden
  • Electric compressor
Step5Bar-code shipping tag
LTC1734ES6-4.1#TRPBF
    Select All
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Packaging
    Tape and Reel
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Supply Voltage
    8V
  • Min Supply Voltage
    4.55V
  • Current - Output
    700mA
  • Voltage - Output
    4.1V
  • Min Input Voltage
    4.55V
  • Max Input Voltage
    8V
  • Number of Cells
    1
  • Charge Current - Max
    700mA