  • LTC4054LES5-4.2#TRMPBF
LTC4054LES5-4.2#TRMPBF
advertisement
Manufacturer No:
LTC4054LES5-4.2#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
HK JDW NO:
84-LTC4054LES5-4.2#TRMPBF
Package:
TSOT
Description:
Battery Management ICs 5 Pins 1 Cell TSOT
Purchasing and Inquiry
LTC4054LES5-4.2#TRMPBF Overview
A TSOT package would be appropriate for this. 5 pins are on it. There is a Tape & Reel (TR) case packaging. It is recommended that this electric part's minimum supply voltage not be less than 4.25V volts. Supply voltage shouldn't exceed 6.5V volts for this power IC. In order for this system battery to be activated, its value cannot be less than 0. Temperatures below 85°C are recommended for its use. The output voltage of the electronic battery is 4.2V. System batterys can be powered by this voltage under 6.5V. There is 4.25V problem operating the manage IC below 4.25V voltage. Batteries should be powered under 150mA for safety reasons.
LTC4054LES5-4.2#TRMPBF Features
Available in TSOT Package
with 5 Pins
LTC4054LES5-4.2#TRMPBF Applications
There are a lot of Analog Devices, Inc. LTC4054LES5-4.2#TRMPBF Battery Management ICs applications.
  • Motor drive - single phase AC100V-240V non -isolated
  • Server secondary power (board)
  • Autonomous vehicles
  • Electric vehicles
  • Golf cars
  • Rear light with dynamic control
  • Grid support
  • PV timeshift
  • UAV
  • Refrigerator
Step5Bar-code shipping tag
LTC4054LES5-4.2#TRMPBF
    Select All
  • Max Input Voltage
    6.5V
  • Number of Cells
    1
  • Charge Current - Max
    150mA
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (Last Updated: 3 months ago)
  • Package / Case
    TSOT
  • Number of Pins
    5
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Max Supply Voltage
    6.5V
  • Min Supply Voltage
    4.25V
  • Current - Output
    150mA
  • Voltage - Output
    4.2V
  • Min Input Voltage
    4.25V